Uykuya Dalmanızı Kolaylaştıracak 5 Yiyecek

Yaşam stili ya da sıhhati ne gidişatta olursa olsun, her insan zaman zaman uykuya dalmakta güçlük sürükleyebilir. Neyse ki bu sualin çözümü var. Ananas, vişne, yulaf ezmesi, kaju fıstığı ve papatya çayı harcamak uykuya dalmanızı basitleştirebilir.

İyi bir uyku kumpasınız olsun istiyorsanız, uykusuzluğa neden olduğu ispatlanmış şekerli ve kafeinli meşrubatlardan bırakmalısınız. Çalışmalar, gece 5 ya da daha az saat yatan bireylerin, daha uzun müddet yatan bireylere göre şekerle tatlandırılmış kafeinli meşrubatları daha fazla harcadığını ortaya koyuyor.

Şekerli meşrubat tüketimi, tip 2 diyabet gibi metabolik hastalıklar için bir tehlike etmeni olduğu gibi, uyku yoksunluğu da bireyi daha çok yeme ve kafeinli meşrubat harcama döngüsünü çeker. Uyku hijyeninizi geliştirmek ve daha fazla yatmak, doğru beslenmenize ve kilo vermenize takviyeci olabilir.

İyi bir uyku için uygulanabilecek öteki usuller; uyumadan evvel en az iki saat süresince tüm elektronik aletlerin kapatılması, yatılacak odanın tamamen karanlık olması ve oda sıcaklığının düşürülmesidir. Ayrıca uyumadan evvel yemek yenilmemeli; özellikle de hububatlardan ve şekerden uzak durulmalıdır.

Uykusuz bir gece geçirmek, ertesi gün bitkin ve sıkıntılı sezmenize neden olur ama sıhhatinize hasar vermez. Bir kaç uykusuz geceden sonra, zekâsal tesirler daha ciddi hale kazanç. Beyniniz sislenir, konsantrasyon ve karar verme güçlüğü yaşayabilirsiniz.Konutta, işte ve yolda yaralanma ve kaza tehlikeniz çoğalır. Uykusuzluk uzun bir vakit devam ederse genel sıhhatiniz negatif etkilenir; obezite, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi ciddi tıbbi vaziyetlere yatkın hale kazançsınız. Bu sebeple, kronik uykusuzluk vaziyetinde çözüm aramak ehemmiyetlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir