Teknoloji Konusunda 3 Ebeveyn Tutumu: Siz Hangisisiniz?

Dijital bir dünyada yaşamak, çocuklarımızla yaşadığımız münakaşalar da dahil olmak üzere yaşamımızın bir hayli güzergahını değiştirdi. Daha Önceki zamanlarda ebeveynler çocuklarıyla daha çok, konut işleri, caddeye çıkma saatleri ve dersler mevzusunda tartışırdı. Günümüzde ise en büyük kavgalardan biri çocuğun ekran başında geçirdiği müddet oluyor.

Neşelen ya da beğenmeyin, dijital dünya çocuklarımızın yaşamlarının ehemmiyetli bir parçası. Pew Research Center tarafından yürütülen 2015 tarihli araştırmaya göre, genç internet kullanıcılarının %92’si her gün internete giriyor ve günde takribî 200 dakika internette kalıyor! Bu gidişat, sosyal medyanın günümüzde çocukları nasıl bu denli etkileyebildiğine söylüyor.

Çoğu ebeveyn, çocuklarının çevrimiçi yaşamlarını manipülasyonda faal bir rol oynaması gerektiği mevzusunda hemfikir olsa da, ebeveynlerin bu mevzuya yaklaşımı büyük miktarda değişiklik gösteriyor. Tahlilci yazar Alexandra Samuel, 10.000’den fazla Kuzey Amerikalı anne-babadan bir araya gelen bilgilere katlanarak, teknoloji mevzusunda 3 değişik ebeveyn davranışı tanımladı.

1. Sınırlayanlar
Sınırlayıcı ebeveynler çocuklarını olabildiğince çevrimdışı hale getirmeyi ve çocuklarının ekran başında geçirdikleri zamanı muhtemel olduğunca eksiltmeyi seçim ediyorlar. Bu ebeveyn tarzını uygulayan ebeveynlerin ezici bir çoğunluğu, çocuğu için yeni uygulamaları ve programları araştırmayı da hoşlanmıyorlar ve çocuğuyla teknoloji hakkında pek konuşmuyorlar. Dolayısıyla çocuklarının dijital marifetlerine yatırım yapmak için hiçbir gayret sarf etmemiş oluyor.Dijital dünyadan uzak kalmanın bir neticeyi olarak, bu çocuklar dijital açıdan izole oluyorlar. Dijital bilgi noksanlığı, internetin getirdiklerine karşı hazırlıksız olmaların yol açıyor ve onları dijital dünya için gereken bilgi, kabiliyet ve görgü kaidelerinden yoksun hale getiriyor. Samuel, araştırmasında, bu cins çocukların siber zorbalık ve pornografiye ulaşma gibi problemli tavırlar geliştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu tespit etmiştir.

2. Serbest Bırakanlar
Sınırlayanlar ve özgür vazgeçenler dijital ebeveynlik spektrumunun ters taraflarıdır. Sınırlayanlar, çocuklarının ekran başında geçirdiği zamanı katı hakimiyetlerle eksiltmeye çalışırken, özgür vazgeçenler dijital dünyaya rahat yanaşmaktadır. Ama özgür vazgeçenler, internetin ve teknolojinin, çocukların çevrimiçi yaşamlarının büyük bir parçası olduğunu kabul etmelerine karşın, çocuklarının bu dünyayı keşfetmelerine pek kılavuzluk etmezler. Çocukları tamamen kendi hallerine bırakırlar.

Samuel, liseli çocukların ebeveynlerinin takribî % 50’sinin hür vazgeçme tavrını izlediğini tanımladı. Samuel’in çalışmasına göre, bu çocuklar çevrimiçi olarak yabancılarla etkileşimde bulunma ihtimali azami gruptu. Bir kaç değişik çalışma daha, ekran özgürlüğünün gençlerde bunalım ve intihar tutumları ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

3. Rehberler
Kılavuzlar, dijital sınırlayıcılar ve hür vazgeçenlerin arasında orta bir taban bulmuş olan gruptur. Bu ebeveynler çevrimiçi dünyanın ehemmiyetini fark ederler ve çocuklarının dijital dünyada gereken mesullükleri bilebilmeleri için ellerinden geleni yaparlar. Kılavuzlar, çocuklarına çevrimiçi müddet geçirmekten zevk almayı öğretmekle kalmaz; aynı zamanda çocuklarının dijital kabiliyetlerini faal olarak geliştirmeyi de amaçlarlar.Belli uygulamaları, programları veya makineleri inceleyip sınadıktan sonra çocuklarının kullanımına sunarlar. Böylece bu taşıtların tehlikesiz olup olmadığını kavrayabilirler. Teknolojiye ve internete fobiyle yanaşmak yerine şuurlu karar almayı seçim ederler. Bu ebeveyn davranışı, çocukların dijital dünya hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlar; böylece çevrimiçi olduklarında çocukların rastgele bir belaya girme ihtimallerini eksilir.Ebeveynlerinin bilgeliği ve kılavuzluğu sayesinde, bu çocuklar dijital taşıtların nasıl kullanılacağına ve çevrimiçi olarak nasıl davranılacağına dair lüzumlu bilgi ve kaynaklara sahip olurlar.

Ebeveyn olarak seçtiğiniz yaklaşım, çocuklarınızın çevrimiçi yaşamlarının alacağı doğrultuyu tesirler. Çocuklarınızın kendilerini online olarak yönet edebileceklerini öğrenerek rahat etmek istiyorsanız, kesinlikle onlara kılavuzluk etmeyi ve onları manipülasyonu seçim edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir