Kokulu Mumlar Evin Havasını Kirletiyor

Bazı konutlarda, konutun hoş kokması için kokulu mumlar yakılır. Ama gerçeğinde bu tutum, konut durgunlarının toz ve mantar sporu soluma tehlikesini çoğaldırmaktadır.

San Diego State Üniversitesi’nden analistler, iç mekan lekeliliğine katkıda bulunan etkenleri araştırmak için bir çalışma başlattılar. Çalışmanın yazarlarından biri olan John Bellettiere, ilk gayelerinin, konutlarda yüksek hava partikül seviyesine neden olan şeyleri tespit ederek çocuklar için sıhhatsiz etrafları tanımlamak olduğunu belirtti.

Analistler San Diego’da yaşayan 300 ailenin evine ikişer adet hava partikül monitörü taktı. Her ailede en az bir sigara tiryakisi ve 14 yaşından ufak bir çocuk vardı. Hava partikül monitörleri, konutun en çok sigara içilen yerine ve çocuğun yatak odasına yerleştirildi. Üç ay süresince bu monitörler, insan akciğerlerine girmeye yetecek büyüklükteki;başka bir deyişle 0.5 ila 2.5 mikrometre arasındaki parçacıkları taradı. Bu parçacıklar toz, yemek pişirme sebebiyle yanmış maddeler, mum yanığı ve mantar sporlarından oluşuyordu. Ayrıca analistler, konutta hangi zamanlarda hangi aktifliklerin reelleştiğini sormak için aileler ile görüşme de asıllaştırdı.

Çalışmanın sonunda analistler, sigara içmenin kapalı hava lekeliliğine en büyük katkıyı sağladığını tanımladı. Elektrikli sigaranın ise böyle bir tesiri yoktu. Sigara içilen konutlarda, içilmeyen konutlara oranla iki kat fazla partikül vardı.

Yağda pişirilen gıdalar, yanıp yanmamasından bağımsız olarak konuttaki hasarlı hava partiküllerini çoğaldırmaktaydı. Ayrıca süpürme ve toz alma harekâtlarının yapıldığı konutlarda daha fazla hava parçacığı görüldü; bunun sebebi muhtemelen bu faaliyetlerin konuttaki hareketsiz hava partiküllerini ayaklandırmasıydı.

Yanan mumlar ve tütsüler de havadaki parçacık ölçüsünü büyük oranda çoğaldırmaktaydı. Bunun sebebi çoğu mumun parafin mumundan, başka bir deyişle kanserojen maddeler olan benzen ve tolüeni özgür vazgeçen petrol mahsullerinden yapılması olabilir.Ayrıca pek çok kokulu mum, mermi gibi ağır metaller kapsayan fitillere sahiptir. Mumlar yakıldığında bu ağır metaller havaya karışabilir. Bunun dışında mumlarda suni boyaların ve kokuların da kullanıldığı düşünülünce, yanma esnasında daha da fazla kimyevinin havaya karışacağı varsayım edilmektedir.

Kokulu mumlara seçenek olarak balmumu mumları kullanılabilir. Bu mumlar hava atıklarını nötralize ederek hasarsız hale getirir ve bu sayede kapalı hava lekeliliğini eksiltir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir