Kişisel Zekanızın Yüksek Olduğunu Gösteren 3 Belirti

Araştırma belirtileri, başkalarının tavırlarını öngörebilen insanların, şahsi zihinlerinin daha yüksek olduğunu söylüyor. Şahsi zihnin başka öteki işaretleri ise öz motivasyona sahip olmak ve hevesleri evvelden hipotez edebilmek.

Şahsi zekâ kavramı, IQ’dan daha geniştir. Şahsi zekâ, insanların tutumlarını öngörebilmek için zihni kullanmayı ifade eder.

Şahsi zihni yüksek olan biri, kendisinin ve öteki insanların karakterlerini doğru bir biçimde inceleme eder. Bu sayede öteki insanlarla nasıl başa çıkacağını ve onlara nasıl tepki vereceğini öğrenebilir.

Şahsiyet ve zihin uzmanı Profesör John Mayer bu mevzuda şunları söylüyor:

“Her gün etrafımızdaki insanları okuma ve açıklama şekillerimizi bir düşünün. Birbirimizin ruh hallerini kavramak için beden dillerimize ve surat ifadelerimize dikkat ediyoruz.

İnsanların nasıl giyindiklerine ve kendilerini nasıl sunduklarına bağlı olarak şahsiyetleri hakkında ilk izlenimler oluştururuz ve bu izlenimlere göre, onlarla etkileşime girme biçimimizi ayarlıyoruz.

Bir işverenle, bir arkadaşla ya da bir iş dostumuzla geçinmeye çalışırken en iyi tavır rotasını çizebilmek için, kafamızda, başkalarının nasıl tepki vereceğini hipotez edebilmemize dayanakçı olacak muhtelif senaryolar kuruyoruz.”

Şahsiyet ve zihin mevzusunda onlarca sene süren araştırmaları araştıran Profesör Mayer, aklın bazı insanlara kendiliğinden geldiğini söylüyor ve ilave ediyor:

“Kendimiz hakkında daha tamsal ve daha doğru bir algıya erişmek için, başkalarından kendimiz hakkında ufak geri bildirimler alırız. İş-yaşam balansı, içinde yaşayacağımız etraf ya da zamanımızı kiminle geçireceğimiz gibi kararları, şahsiyetimize en uygun olacağını düşündüğümüz şeylere sabrederek veriyoruz.”

Profesör Mayer şu neticeye varıyor:

“Şahsi zekâsı yüksek insanlar, kendi heveslerini ve eylemlerini evvelden hipotez edebiliyorlar, başkalarının tutumlarını da öngörebiliyorlar, uzun vadede kendilerini motive edebiliyorlar ve daha iyi hayat kararları alabiliyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir