Kirli Bölgelerde Yaşayan Kadınlarda Meme Kanseri Riski Daha Fazla

Bazı etrafsal unsurların kanser tehlikesini artırdığını pek çok şahıs hipotez ediyor ama hava lekeliliğinin meme kanseri ile ilişkili olduğunu öğrenen çok az şahıs var. Göğüs Kanseri Araştırması’nda yayınlanan bir çalışmaya göre, yüksek hava lekeliliğine sahip bölgelerde yaşayan bayanların göğüs yoğunluğu tehlikeyi, pak bölgelerde yaşayan bayanlara oranla daha fazla. Havadaki her ünite ince parçacık çoğalışı göğüs yoğunluğuna sahip olma tehlikesini yüzde 4 çoğaldırıyor; bu sebeple meme kanseri tehlikeyi de çoğalıyor.

Medikal Xpress’in analisti Dr. Lusine Yaghjyan, ince parçacık konsantrasyonu maruziyeti ile meme yoğunluğu arasında pozitif bir ilişki bulunduğunu; buna rağmen ozon maruziyeti ile meme yoğunluğu arasında olumsuz bir ilişki bulunduğunu belirtti.Dr. Lusine Yaghjyan, bunun esrarengiz bir netice olduğunu, bayanlarda göğüs yoğunluğunun eksilmesini sağlayacak her türlü biyolojik mekanizmanın ayrıntılı bir biçimde ele alınması gerektiğini söylüyor.

Yoğun göğüslerde, vasati bir göğüsten daha az yağlı doku vardır ve yağsız doku ile süt bezi dokusu ölçüyü yüksektir. Şimdiye kadar bu özelliklerin tamamen kalıtsal olduğu düşünülüyordu ama yeni araştırma, etrafsal etmenlerin de bu gidişata neden olabileceğini söylüyor. Yoğun göğüslerde kanser büyüme ihtimali 6 kat fazla ve mamogramlar yoğun göğüslerin resmini sürüklemekte zorlandığı için varolan kanserin tespit edilmesi de güçleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir