Hindistan Cevizi Yağı Diş Çürüklerine Karşı Diş Macunundan Daha Etkili

İrlanda’da yapılan bir araştırma, hindistan cevizi yağının ağızdaki hasarı bakterileri yok ettiğini ortaya koydu. Gerçeğinde araştırmanın emeli hindistan cevizine enzimler ve muhtelif yağlar ilave ederek bunların sindirim sırasında nasıl işlendiğini araştırmaktı. Ama analizin ardından araştırma takımı, yağların muhtelif bakteriler üzerindeki tesirine de baktı.Hindistan cevizi yağının antibakteriyel bir tesir yarattığı görüldü. Buna ek olarak, hindistan cevizi yağı yutulduğunda hiçbir yan tesir oluşturmadan bedendeki çoklu bakterilerle de savaşmaktaydı. Dolayısıyla hindistan cevizi yağını, mikrobik enfeksiyonlarla savaşmak için yeni bir yol olarak kullanmak da muhtemel.

Diş Macunundan Daha Tesirli
Acayip olan, hindistan cevizi yağının hasarlı bakterilerle çaba ettiği ve diş çürümesini önlediği ispatlanmışken, milyonlarca şahsın kullandığı florürlü suların diş çürümesine karşı ispatlanmış bir tesiri olmamasıdır. Hatta son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar, florürün hakikatinde dişe hasar verdiğini dahi göstermiştir. Kaldı ki florürün yutulması, uzun vadede bazı ciddi sıhhat meselelerine de neden olmaktadır.

ThePeoplesChemist.com’un kurucusu ve kimyacıyı Shane Ellison, florür bileşiklerinin bedenimizdeki yapısal tamlığa saldırdığını belirtiyor. Ellison’a göre, iskelet sistemimizi adalelere bağlayan bir ağ olan kollajen, florür ile birleştiğini ufalanıyor ve bu vaziyet eklem sertliği, bağ zararı ve kemik arıları gibi meselelere yol açıyor. Bunlara ek olarak florür, diş kararmasına da yol açabiliyor.

Öte yandan hindistan cevizi yağı, hem dişlerimizi bakteri çürümesine karşı gözetmeye dayanakçı oluyor; hem de yutulduğunda sindirim, metabolizma, kalp sıhhati ve bağışıklığa iyi geliyor. Hindistan cevizi yağı, tükürük ile karışınca da enzimatik etkinlik yoluyla ağız sağlığını kuvvetlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir