Hava Kirliliği Kalp Hastalıklarını Tetikliyor Olabilir mi?

Bilim adamları, lekeli havadaki parçacıkların, akciğerlerin gözetici filtre sisteminden geçip bedenin derinliklerinde kalabileceğini öne sürüyor ve bu parçacıkların zamanla şahsın kan damarlarında birikip kalp rahatsızlığı tehlikesini çoğaldırabileceğini söylüyor. Başka Bir Deyişle hava lekeliliği sıhhatimiz üzerinde düşündüğümüzden daha somut tesirlere sahip.

Edinburg Üniversitesi ve Hollanda’daki üniversitelerden bazı analistler, kalp rahatsızlığı ve felç gibi hastalıklar ile hava lekeliliği arasındaki iletişimi araştırmak için bir çalışma başlattı. Bu çalışmada dizel egzoz dumanlarında bulunanlara eş ebatta, çok minik altın tozları kullanıldı. Analistler, 14 sıhhatli gönüllüden, iki saat süresince egzersiz yaparken altın tozu kapsayan havada soluk almalarını istedi.Bir gün sonra, altın nanoparçacıklarının çoğunun katılımcıların kan dolaşımına girdiği tespit edildi ve bazı katılımcılarda bu parçacıklar, üç ay sonra hala idrarlarından tespit edilebiliyordu. Bilim insanları, lekeli havadaki nanopartiküllerin de bedende eş bir tesir yapma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Araştırmanın ortak yazarlarından biri olan Dr. Nicholas Mills şunları söyledi: “Soluk aldığımız havadaki nanoparçacıkların akciğerlerden kaçıp bedene girebileceğinden hep kuşkuluyduk, ancak bugüne kadar hiçbir ispatımız yoktu. Dolayısıyla bu belirti insan sıhhati için büyük bir ehemmiyet taşıyor. Şimdi artık dikkatimizi emisyonları eksiltmeye ve havadaki nanopartiküllerden korunmaya vermeliyiz.”Birmingham Üniversitesi’nden Dr Zongbo Shi da, bu çalışmanın sarih bir biçimde nanoparçacıkların bedendeki uzuvlara girdiğini ispatladığını ve bu sayede hava lekeliliği ile ciddi sıhhat meseleleri arasındaki merak edilen ilişkiyi ortaya koyduğuna söyledi.

Hava lekeliliği ile kalp-akciğer meseleleri arasında bir ilişki olduğunu öne süren pek çok kuram olmasına rağmen; bu güne dek bu ilişkinin nasıl olduğu bütün anlaşılamamıştı. Bu çalışmayla beraber hava lekeliliğinin bedende nasıl bir tesir yarattığı anlaşılmış oldu. Avrupa’nın lekeli kentlerinde lekelilik temkine maskeleri gitgide daha da dağılıyor. Umarız yakın gelecekte hepimiz maskelerle dolaşmak zorunda kalmadan havayı ve etrafı lekelemeyen bir kumpas kurmayı başarırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir