Doğa İle Bağ Kurmanın 6 Yolu

Pek çok araştırma tabiatın anksiyeteyi eksilttiğini ortaya koyuyor. Üstelik bu tesir yalnızca tabiatta müddet geçirmekle değil; tabiat ile bir bağ sezmekle de oluşuyor.

Tabiatın insanlar üzerindeki tesirini kavramak emeliyle Avustralya Teknoloji Üniversitesi ile İngiltere Manchester Metropolitan Üniverstesi’nin ortaklaşa yaptığı bir araştırmada, insanlara tabiatın onlara ne ifade ettiği soruldu. Verilen yanıtlar 6 ana başlıkta bir araya geliyordu:

1. Hafifleme: Araştırmaya katılanlar tabiatın onlara hafifleme hissi verdiğini ve stresten temizlemelerine dayanakçı olduğunu belirtti. Doğa aynı zamanda onlarda sulh ve huzur duyguları da uyandırıyordu. Bazı katılımcılar tabiatın yenilenme hissi yarattığını; güven ve tatmin verdiğini de söyledi.

2. Hürlük: Katılımcılar tabiatta, şehir yaşantısından uzaklaşıldığını ve bunun bir hürlük duygusu yarattığını ifade ettiler.

3. Keyif: Doğadaki varlıkların şahsa bir zevk, neşe, mutluluk ve memnuniyet hissi verdiği belirtildi.

4. Bağlantı: Doğada olmanın, insanı daha büyük şeylerle iletişimli ve ehemmiyetli bir şeyin parçası gibi sezdirdiğini söylediler. Doğa ile kurulan bağın manevi bir istikameti vardı.

5. Duyusal Etkileşim: Doğa duyuları harekete geçirmekte ve hoşluk düşünceleri oluşturmaktaydı. Şahsa pak hava sunmakta, güneş gibi natürel elementleri tecrübelemelerine ve yalnız kalacakları bir alan bulmalarına izin vermekteydi.

6. Sıhhatlı Bakış Açısı: Katılımcılar tabiatın şahsa fiziksel ve zekasal sıhhat verdiğini belirttiler.

Özellikle de büyük kentlerde yaşayan insanlar, ne yazık ki müddetinin çoğunu iç mekanlarda geçiriyor. Bu vaziyet tabiat beceriksizliği belirtiyi olarak belirlenen bir kavramın ortaya çıkmasına yol açtı. Tabiat beceriksizliği belirtiyi hem fiziksel hem zekasal sıhhatin makûslaşmasıyla ilişkilendiriliyor.

Tabiatın sürati, insan üretimi civarlara göre çok daha yavaştır. Tabiata girdiğinizde her şeyin zaman aldığını görürsünüz, başkalaşım hemen olmaz. Kent yaşantısında ise insan, anlık neticelere ve anlık tatminlere çok fazla alışıp sabırsızlaşmakta ve bu ona her geçen gün daha çok şey kaybettirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir