Daha İyi Bir Uyku İçin 6 Yatak Odası Bitkisi

Uyku bozukluğu, bireyin ruhsal ve fiziksel sıhhatini negatif etkileyen ehemmiyetli bir problemdir; daha tahammülsüz olmanıza yol açar ve hipertansiyon, şeker gibi kronik hastalıkları tetikleyebilir. Neyse ki yatak odanızda yetiştireceğiniz bazı nebatlar ile uyku kalitenizi çoğaldırabilirsiniz. Alttaki şifalı nebatlar, iyi bir uyku sürükleme mevzusunda size dayanakçı olacaktır.

Aloe Vera: Mısırlılar tarafından “ebedilik nebatı” olarak adlandırılan ve basitçe yetiştirilebilen bu nebatı konutunuzun her odasında kullanabilirsiniz. Aloe vera gece oksijen üretip uykusuzlukla savaşmanıza dayanakçı olur ve genel uyku niteliğinizi çoğaldır. Aloe veranın doğrudan güneşe ve sulanmaya lüzumu yoktur. NASA’nın havayı arınan en iyi nebatlar listesinde yer alan bu nebat, bakımının basit olması ve rakamsız yararı ile konutta yetiştirmeye çok uygundur.

Lavanta: Lavanta, üşengeçlik hissi uyandıran inhibitör nörotransmitterlerden biri olan GABA seviyesini çoğaldırarak, anksiyeteyi eksiltip uyku ölçüsünü çoğaldırmaktadır. Lavantanın tesiri cinsiyete göre değişmektedir. Bayanlarda, hafif uykuyu çoğaldırıp uyandıktan sonraki ayılma müddetini ve REM müddetini düşürürken; erkeklerde bütün tersi tesir göstermektedir.

Yasemin: Yasemin çiçeğinin kokusu uyku niteliğini, dikkati ve bereketliliği çoğaldırmaktadır. Ayrıca yasemin çiçeği endişeyi eksiltip, uykuyu daha onarıcı bir hale getirmektedir.

Peygamber Kılıcı: Kılıç çiçeği olarak da öğrenilen peygamber kılıcı geceleri oksijen verir ve havadaki karbondioksiti alır. Aynı zamanda formaldehit ve benzen de dahil olmak üzere konuttaki hasarlı zehirli maddeleri filtreler.

Duvar Sarmaşığı: NASA’nın, havayı arınan en iyi nebatlar listesinde yer alan bir başka nebat olan duvar sarmaşığı, alerji ve astım gibi solunum problemi olan hastaların uyku ölçüsünü ve niteliğini ciddi biçimde çoğaldırmaktadır. Araştırmalar, duvar sarmaşığının hava küflerini 12 saatte % 90-94 eksiltebileceğini gösteriyor.

Kediotu: Kediotu nebatının kökü antik zamanlardan beri çay ve tentür olarak kullanılmaktadır. Roma hekimi ve feylesofu Galen, fazla evham ve uykusuzluk meseleyi olan hastaları için kediotu reçeteliyordu. Yeni araştırmalar da, Galen’in rehabilitasyon usulünü doğruluyor. Kediotu kökünün tatlı aromasını teneffüs etmek dahi süratli bir biçimde uykuya dalmanıza dayanakçı olabilir.

Araştırmalar tabiatta süre geçirmenin stresi eksilttiğini gösteriyor, o halde tabiatı konutunuza getirmemek için hiç bir neden yok! Ama konutunuzda nebat yetiştirmeden evvel, yetiştireceğiniz nebatın çocuk, erişkin veya hayvanlar için zehirli olup olmadığını hakimiyet etkeniz çok ehemmiyetlidir. Çiçekçiler ve profesyonel bahçıvanlar, nebatların vazifelerini faal bir biçimde yapabilmeleri için yapraklarının alt yukarıya her hafta silinmesi gerektiğini söylüyor.

Uykusuzluk meselelerinin yarısının sebebi stres ve endişe olduğu için, yatak odanızda yatıştırıcı nebatlar bulundurmak kesinlikle işe yarayacaktır. Fakat çok ciddi uyku meseleleriniz ve kronik anksiyeteniz varsa, profesyonel takviye almayı ilgisizlik etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir