Aşırı Koruyucu Bir Ebeveyn Misiniz?

Çocuklarınızı yeis, acı ve hayal kırıklığından uzak yakalamaya mı çalışıyorsunuz? Kusurlar yapmalarını ve tehlike almalarını önlüyor musunuz? Onların ödevlerini, projelerini siz mi yapıyorsunuz? Çocuğunuz bir dostuyla tartıştığı zaman, çözmek için dostunun ebeveynini mi arıyorsunuz? Şayet bu suallere yanıtınız evetse, muhtemelen fazla gözetici bir ebeveynsiniz.

Acımalı ve iyi maksatlı olduğunuza hiç kuşku yok. Muhtemelen çocuğunuzun uğraşmasını ya da hasar görmesini istemiyorsunuz; aksine ona takviye etmek ve desteklemek istiyorsunuz. Belki de fazla gözetmeci olduğunuzu fark etmemişsinizdir dahi. Ama ne yazık ki fazla gözetici ebeveynlik çocuk için iyi değildir. Manhattan’da, çocuklar, ergenler ve aileleri ile çalışan muayenehane psikolog Lauren Feiden, fazla gözetmeci ebeveynliğin, çocukta bağımlılığı tetiklediğini ve mesullük kazanmayı güçleştirdiğini belirtiyor.Ayrıca fazla gözetici tavır, çocuğun dünyayı keşfetmesini ve kendi problemlerini kendi çözmesini yasaklıyor. Çocuk ve aile terapisti Liz Morrison da eş biçimde, yaşamı süresince korunan çocukların negatif duygularla daha güç baş ettiklerini; endişeli olduklarını ve benlik hürmetlerinin düşük olduğunu ifade ediyor. Ebeveynlerin kesintisiz olarak çocuk için bir şeyler yapmasının, çocukta bir yetki hissi yaratacağını, muhteşem bir yaşam sürdüğü sanrısını tetikleyebileceğini ve herkesin her zaman onlara böyle davranması gerektiği biçiminde hakikatçi olmayan temenniler oluşturabileceğini söylüyor.

Aşırı Koruyucu Ebeveynliğin İşaretleri
Düşeceğinden ya da uzağa gideceğinden korkarak çocuğun etrafı keşfetmesine izin vermemek,
Çocuğun kendi başına yapabileceği şeyleri onun yerine yapmak,
Her şeyi öğrenmeye çalışmak, çocuğa aralıksız ne yaptığını, ne düşündüğünü sormak,
Çocuğun mektebine fazla derecede karışmak, en iyi hocaya denk geldiğinden emin olmaya çalışmak, bir sürü ders aldırmak ve çocuğa göz kulak olmak için her türlü ebeveyn organizasyonuna katılmak,
Çocuğu

Çözüm İçin Ne Yapılabilir?
Fazla gözetmeci tavrınızı değiştirmek istiyorsanız; çocuğunuzu bir şeyler sınamaya yönlendirerek bağımsızlığa teşvik edebilir, kendi problemlerini kendi çözmesi mevzusunda cesaretlendirebilirsiniz. Ayrıca stresli vaziyetlerle karşılaştığınızda uysal kalarak çocuğunuza iyi bir misal olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir